Społeczeństwo w dużym stopniu wykorzystuje surowce pochodzenia roślinnego jako materiał grzewczy. Profesjonalne linie technologiczne pozwalają na suszenie tych surowców, aby mogły zostać wykorzystane. Ekologiczne rozwiązana są coraz częściej stosowane przez duże fabryki, zakłady, przedsiębiorstwa, ale również przez osoby prowadzące zwykłe gospodarstwa domowe.
Czym są surowce roślino pochodne?
Do surowców roślino pochodnych zaliczamy:
- słoma – liście i łodygi dojrzałych upraw zbożowych po tak zwanych żniwach w okresie letnim. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako ściółka dla zwierząt gospodarskich, nawóz oraz biopaliwo.
- trociny – drobne wióry, które powstają podczas procesu obróbki drewna. Stosowane kiedyś jako materiał konstrukcyjny, obecnie jako paliwo w instalacjach grzewczych
- zrębki drewniane – małe kawałki drewna, które powstają podczas rozdrabniania drewna przez maszynę. Stosowane do produkcji różnorodnych płyt oraz jako ekologiczny opał
- wierzba energetyczna – gatunek drzew lub krzewów, idealnie nadaje się do wykorzystywania energetycznego i przemysłowego
- biomasa (zwana inaczej wytłokami z jabłek) – to produkty, odpady, pozostałości z produkcji rolnej, które uległy biodegradacji, wykorzystywana najczęściej do celów energetycznych
Wyżej wymienione surowce dawniej nie były znane jako materiały, które mogą posłużyć jako opał, paliwo. Dziś w dużej mierze są wykorzystywane w przemyśle energetycznym ze względu na łatwą dostępność oraz stosunkowo niską cenę w porównaniu z innym paliwem.
Suszarnia bębnowa i taśmowa
Surowce pochodzenia roślinnego są poddawane procesowi suszenia w specjalistycznych suszarniach.
Suszarnia bębnowa składa się z pieca oraz bębna, w którym następuje proces suszenia. Suszenia surowców polega na przedmuchaniu go gorącymi spalinami. Ważnym urządzeniem jest piec stalowy z ceramiczną warstwą izolującą. Piec generuje odpowiednią temperaturę, dzięki czemu można zaoszczędzić 30% spalanego w procesie surowca.
Suszarnia taśmowa posiada modułową budowę na bazie konstrukcji stalowej. Wyposażona jest w jeden wentylator ssący, system rozprowadzania surowca, taśmę poliestrową, system czyszczenia taśmy, system kontrolujący napięcie i wiele innych.
Obydwa rodzaje suszarni są przeznaczone do suszenia biomasy, trocin, słomy, wierzby. Odznaczają się trwałością, wysoką jakością wykonania. Do ich produkcji używa się materiałów stalowych. Suszarnie do trocin, biomasy czy urządzenia do produkcji pelletu i brykietu są rozwiązaniem korzystnym dla środowiska naturalnego.
Komentarze są wyłączone, lecz trackback i pingownie jest włączone.